vvsc

2016 m. gegužės 31 d.

Versija neįgaliesiems

Renginių kalendorius
<2016 Gegužė>
PATKPŠS
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Get Adobe Flash player

Meningokokas pavojingas ne tik vaikams

2011-05-11

Dažniausiai suserga vaikai

 

Utenoje gyvenanti dvylikametė mergaitė praėjusį sekmadienį  staiga ėmė karščiuoti. Jai labai skaudėjo galvą, pykino, kūną ėmė berti raudonos spalvos taškeliais. Nugabenus ją į ligoninę paaiškėjo, kad jai - meningokokinė infekcija. Ką reikėtų žinoti apie šią vieną pavojingiausių kvėpavimo takų užkrečiamųjų ligų? Meningokokinė infekcija pavojinga ne tik vaikams, kaip daugelis klaidingai mano, bet ir suaugusiesiems. 
Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingasis meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Infekcija paplitusi visame pasaulyje. Dažniausiai ja sergama rudens, žiemos ir pavasario mėnesiais.
Infekciją sukelia bakterijos, vadinamos meningokokais. Ši bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Bakterija turi daugiau nei 13 tipų, tačiau labiausiai yra paplitę A, B, C, Y ir W135. Europoje labiausiai paplitę B ir C tipai, Afrikoje – A tipas, kuriuo Europoje sergama retai.
Infekcijos šaltinis yra žmogus. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, todėl imlūs asmenys artimo kontakto su sergančiuoju metu liga užsikrečia per kvėpavimo takus. Užsikrėsti galima nuo sergančio asmens arba bakterijų nešiotojo. Užsikrėtę asmenys meningokokus nosiaryklėje gali nešioti iki kelių savaičių.
Inkubacinis meningokokinės infekcijos periodas svyruoja nuo 1 iki 10 dienų, tačiau dažniausiai trunka 4 dienas. Prasiskverbę į kraują, meningokokai ima labai audringai daugintis ir žūva. Žūdami jie išskiria labai stiprius nuodus, kurie pažeidžia kraujagysles. Todėl ant ligonio odos atsiranda gausių bėrimų, kraujosruvų vidaus organuose ir antinksčiuose.
Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai. Suaugusiuosius infekcija paprastai puola jiems sergant virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, esant stresui ir kt.
Kokie yra šios ligos klinikiniai požymiai? Dauguma susirgusiųjų staiga ima karščiuoti. Ligonį vargina labai stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, kaklo raumenų rigidiškumas (stingimas, atsirandantis dėl raumenų įtempimo). Labai grėsmingas meningokokinės infekcijos požymis – ant odos atsiradę mažyčiai raudoni taškeliai (kraujosruvos), kurie pradeda greitai plisti.  Paspaudus tose vietose, jie nepranyksta ir nepabąla. Pastebėję šiuos ligos požymius ar kilus bent mažiausiam įtarimui, nesigydykite patys ir kuo skubiau kreipkitės į medikus. Ypač gyvybei pavojinga žaibinė meningokoko infekcijos forma.
Kaip apsisaugoti meningokokinės infekcijos
Ligos sukėlėjas yra neatsparus, aplinkoje jis išlieka trumpai, todėl pavojingas tik artimas sąlytis su meningokokų nešiotoju arba ligoniu. Svarbu, kad sergantysis kuo mažiau bendrautų su sveikais asmenimis. Antibiotikų profilaktika rekomenduojama tik artimai su sergančiuoju bendravusiems asmenims.
Patikimų meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonių nėra. Naudojamos dviejų tipų meningokokinės vakcinos. Vadinamosios polisacharidinės vakcinos, priklausomai nuo jų sudėties, apsaugo nuo A ir C arba nuo A, C, Y ir W tipų meningokokinės infekcijos, tačiau ja galima skiepyti tik vyresnius nei dvejų metų amžiaus vaikus. Vakcina nuo meningokoko B iki šiol dar nesukurta.
Minėtos vakcinos rekomenduojamos visiems, keliaujantiems į šalis, kuriose registruojami meningokokinės infekcijos atvejai. Ypač  patariama skiepytis vykstantiems į Afrikos šalis.
 
Alytė Žilienė,
Utenos visuomenės sveikatos centro
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja
el. p. alyte.ziliene@utena.vvspt.lt
 
Elvyra Sabalytė,
Utenos visuomenės sveikatos centro
Vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene)

el. p. elvyra. sabalyte@utena.vvspt.lt